Často kladené otázky o obloukových halách
-
Jak zvolit vhodnou obloukovou halu?
Variant řešení výstavby hal je celá řada. Každý zákazník má své specifické požadavky a potřeby. I když nezasvěcenému investorovi přijdou na první pohled všechny haly stejné, nenajdete dvě naprosto stejně řešené stavby. Proto doporučujeme v rámci poptávky sepsat veškeré vaše potřeby a očekávání od haly bez ohledu na složitost nebo finanční náročnost stavby. Na základě tohoto požadavku naši projektanti zpracují vaši poptávku a nabídnou řešení přímo vám na míru.
-
Jaké jsou varianty stavby obloukové haly?
Řešení a variant stavby obloukové haly je mnoho. Například nyní chcete postavit halu na parkování vozidel a techniky. Tedy jednoduchou stavbu, nezateplenou. Co ale když v budoucnosti se rozhodnete pro jiné využití? Zjistíte, že potřebujete větší halu? Atd. Nejjednodušší a nejlevnější je s těmito možnostmi dopředu počítat a postavit halu tak aby do budoucna umožňovala jakoukoliv změnu velikosti a využití. Proto dopředu s námi konzultujte veškeré eventuality budoucího využití.
-
Jak připravit projekt na obloukovou halu?
Projektantů, kteří se specializují na stavby samonosných obloukových hal není mnoho. Proto preferujeme vypracování projektu vlastními silami. Jako jediní na našem trhu máme vlastní projekční kancelář nabízející kompletní paletu služeb od architekta přes projektanty, statiky, technology výroby, technology montáže až po designéry.
-
Jak začít stavět obloukovou halu?
Před zahájením stavby se musíte rozhodnout jakou formu výstavby (zděných částí) zvolíte. Máte několik možností – zadat kompletní stavbu na klíč (kde naše firma dodá vrchní stavbu haly jako subdodávku generálnímu dodavateli), stavět zdící část se stavební firmou vybranou ve výběrovém řízení, stavět s místními živnostníky nebo svépomocí. Každá varianta má své pro a proti. Co se nákladů na stavbu týče tabulka zobrazuje náklady na jednotlivá řešení v procentech. Přijďte se poradit o nejlepším řešení vaší stavby.
-
Jak založit stavbu obloukové haly?
Založit halu lze několika způsoby. Jedná se především o klasické základy vybetonované do zámrzné hloubky, hlubokou železobetonovou podlahovou deskou, halu lze připevnit také na panely, případně kotvícími vruty. Halu lze také připevnit na lodní kontejnery a v případě kvalitního podkladu i přímo na asfaltovou vozovku. Nejvhodnější způsob kotvení vámi plánované haly zjistíte u našich techniků.
-
Jak prosvětlit obloukovou halu denním světlem?
Většina investorů preferuje osvětlení haly denním světlem. Možností je celá řada, jednotlivými okny nebo řadou oken ve štítových stěnách, prosvětlovacími stěnami, pásy oken ve vjezdových vratech nebo světlíky v tubusu haly. Informujte se podrobněji o možnostech prosvětlení vaší haly.
-
Jak obloukovou halu zateplit?
V současné době se provádějí tři způsoby zateplení. Nejvíce využívaný je vrstvou izolační vaty od 10 do 30 cm, tedy od zateplené po nízkoenergetické varianty. Další možností zateplení je nástřik různými izolačními nástřiky. Lze také využívat izolační folie a plachty různého provedení. V případě vašeho zájmu vybereme pro vás nejvhodnější způsob izolace.
-
Jak obloukovou halu provětrávat?
Provětrání hal se využívá při zateplených variantách stavby, případně u nezateplených, kde je větrání nutné, jako v zemědělství u chovů nebo hangáru letadel a podobně. U zateplených hal montujeme na vrcholku haly větrací turbíny, kdy je vzduch nasáván u paty haly a halu opouští větrací turbínou. U nezateplených hal je odvětrání například techniky řešeno jednoduchými turbínkami nebo průtahy, u chovů otvory ve štítových stěnách dešťovými žaluziemi. O nejlepším řešení se informujte u našeho obchodního manažera.
-
Jak udělat vjezd do obloukové haly bokem, nosným tubusem?
Často bývá třeba umístit vchod a vjezd z boku haly. Takové vchody jsou řešeny výřezem tubusu a dozděním. Vchod bývá buď předsazen před halu nebo naopak vsazen do vnitřku haly. Řešení bočního vchodu vám navrhnou naši projektanti.
-
Jak propojit dvě souběžně stojící obloukové haly v jeden celek?
Propojení dvou nově stavěných hal (případně více hal), nebo stávající staré haly s novou není nijak složité. Mezi jednotlivými halami musí z důvodu likvidace vody a sněhu zůstat minimálně 1 metr široký odstup. Ideální 2-4 metry. Spojení hal pak nastává spojovací chodbou šíře 1-2m, nebo širším modulem 2-8m. Vznikne tak kompaktní bezbariérový prostor. Nechte si takovéto řešení vyprojektovat našimi techniky a upravit naším designéry.
-
Jak financovat stavbu obloukové haly?
Většina investorů hal financují realizaci z vlastních prostředků. Pokud jste zjistili, že máte nedostatek finančních prostředků, nabízíme vám možnost stavby našich samonosných obloukových hal prostřednictvím uvedených bank. O podrobnostech se informujte u našeho obchodního manažera.
-
Jak získat dotaci na stavbu obloukové haly?
Řada našich klientů čerpá část finančních prostředků pro realizaci našich obloukových hal z dotačních programů. Nabízíme poradenství a konzultace při přípravě dotačních programů. Vypracování kompletní dokumentace si můžete u nás zadat v NÁRODNÍ AGENTUŘE PRO DOTACE.